608 554 151
info@zkreality.cz

Kladete si otázku, proč jsou ceny nemovitostí tak vysoko? „Realitní bublina, předimenzované hypotéky“, hlásají titulky článků. Co si z toho ovšem může vzít normální smrtelník?

6. Června 2018 v 12:15 | Mgr. Lenka Záveská Köstingerová
Ano, potvrzujeme, články nelžou. Obzvláště markantní je posun směrem nahoru u cen bytů. Konkrétně na Jičínsku ceny bytů od roku 2015 vzrostly dle našich statistik, podržte se - o 30 až 50 %! Pokud jste v poslední době řešili prodej bytu, gratulujeme, jistě jste neprohloupili.

Čím je to způsobeno?

Růst cen samozřejmě klasicky pramení v zákonech ekonomiky, které jsou neúprosné. Tedy platí čím vyšší poptávka, tím cena nemovitostí stoupá nahoru. Pakliže vám navíc na koupi půjčuje banka, je vám jaksi „jedno“, jestli byt stojí o 200, nebo 500 tisíc více. Vy se neptáte za kolik, ale jestli vůbec ten pěkný byt bude váš? To je to, co vás pálí. Pálí vás, jak bude vysoká splátka a jaký budete mít úrok, ideálně nižší než má kolega v práci. Potřebujete dát děti do školky nebo školy a odpoledne je rozvézt bez stresu na kroužky. Chcete si jít večer někam sednout a užívat si výhod bydlení ve městě, které je pohodlným místem pro bydlení, protože máte vše od supermarketu až po kino u nosu. Takže kupujete hned, jelikož posledně vám ten pěkný byt někdo vyfouknul zrovna před nosem. Takových lidí jako jste vy, jsou tisíce. Čím víc na koupi spěcháte, tím méně řešíte cenu. Lépe řečeno - tím méně si můžete dovolit řešit cenu.

Co s tím?

Další možností je koupit ve městě pozemek. Jenže jaký? Kde jsou všechny pozemky, na kterých by se dalo do dvou let postavit? Vyprodány. Takže nakonec, pokud ke svému spokojenému životu potřebujete vlastnit kus trávníku, jezdíte 15 km dvakrát denně každý den, ale bydlíte v domě, který jste dohromady za celkem rozumné peníze pořídili a zrekonstruovali. Rozumný peníz = plus mínus cena bytu (za předpokladu úsporné rekonstrukce svépomocí). Češi nejsou obecně národ stěhovavý, rádi setrvávají v místech, kde mají kořeny. Nepřesouváme se obvykle tolik za prací, ani daleko od rodiny za cenu zhoršených podmínek. Přesto se to v současné době za výše uvedených okolností může vyplatit.

Rada pro kupující: Dvakrát měř, jednou řež

Ustálené přísloví platí i při nákupu nemovitosti. Potřebujete se opravdu nutně stěhovat, nebo takové rozhodnutí může ještě chvíli počkat? Vězte, že když nákup nové nemovitosti odložíte, možná bude časem na trhu více pěkných nemovitostí za lepší ceny, než jsou ty současné. Ale za to tolik omílané úrokové sazby porostou.

Kupujícím dále doporučujeme vzhledem k aktuální situaci na trhu dobře zvážit své finanční možnosti. Zjistěte si dopředu, jaký je váš finanční strop. Jaké dispozice vaší rodině vyhovují, v jakém prostředí chcete trávit svůj volný čas. Možná se příliš orientujete na určitou lokalitu, která je pro vás alfou a omegou všeho, a opomíjíte místa, která nepovažujete za atraktivní, byť v souladu s vaším stylem života se nemusejí zdát jako špatná volba.

Buďte otevření všem možnostem a stanovte si priority. Vzhledem k vyšším cenám nemovitostí si důkladně rozmyslete, jestli vámi vybrané bydlení bude odpovídat vašim dlouhodobým požadavkům. Plánujete další potomky, kupte rovnou větší byt atp. Je totiž pravděpodobné, že v delším časovém horizontu budou ceny nemovitostí klesat. Vy jste nyní draze nakoupili a do budoucna se může stát, že budete nuceni prodávat levněji. To přeci nechcete? Garantuji vám, že až najdete ten vysněný domov, poznáte to, ale buďte připraveni rychle reagovat. Nespoléhejte se na to, že nemovitost je již dlouho v nabídce a nikdo ji nechce. Z vlastní mnohaleté praxe vím, že i o takovou nemovitost se může strhnout slušná mela.

» Vám, kteří tápete v tom, na co se při koupi nemovitosti připravit, nabízíme možnost bezplatné konzultace. Rádi pomůžeme s výběrem nemovitosti, financováním i samotnou realizací obchodu i mimo naše portfolio.

Rada pro prodávající: Teď, nebo „nikdy“

Pokud už nějakou dobu koketujete s myšlenkou prodeje, radím, konejte, dokud je čas. Růst cen nemovitostí se nyní prakticky zastavil díky zásahu ČNB a snaze regulovat nové hypoteční úvěry. Dejte si ale pozor, prodáváte-li nemovitost, na níž je zástavní právo banky. Prodej v období mimo fixaci se Vám prodraží, jelikož předčasným splacením přichází banka a peníze na úrocích, které ji už nezaplatíte a stanoví si za ušlý zisk kompenzaci - cenu za to, že vám umožní hypotéku doplatit. Informujte se předem u své banky na tuto částku, která může činit desetisíce, výjimečně i statisíce korun.

Př. 1: Máte prázdný byt

Vlastníte celkem pěkný byt, který ale nechcete pronajímat, aby vám ho nájemník nezničil? Nebo nemáte chuť a čas cokoliv s bytem řešit?

Pravdou je, že oproti vlastnictví nevyužívaného pozemku, je takový byt žroutem peněz. Každý měsíc, bez ohledu na to, jestli v bytě někdo je, platíte minimálně poplatek za správu nemovitosti a příspěvek do fondu oprav. U některých SVJ se fondu oprav platí i několik tisíc. Za x let takto „proděláte“ několik průměrných měsíčních platů.

Řešení: Byt pronajměte, jako záruku si sjednejte dostatečnou kauci a v nájemní smlouvě si vymiňte povinnost nájemníka hradit si pojištění odpovědnosti za vzniklé škody. Zároveň můžete do nájemní smlouvy zakotvit právo pronajímatele na občasnou kontrolu.

Př. 2: Vlastníte dům po rodičích, na který jezdíte několikrát ročně posekat trávu, vyvětrat a opravit škody

Údržba starší nemovitosti také není levnou záležitostí. Tím spíše, pokud je její vlastnictví tzv. do počtu, tedy máte svůj nově zrekonstruovaný dům se zahradou a bazénem. Místo toho abyste si lehli s knížkou k bazénu, ženete se po práci se sekačkou na korbě na chalupu, kde pracujete do úmoru. Ale rekreace prakticky nepřipadá v úvahu, jelikož zde nemáte potřebný komfort. Tudíž si plody vaší práce, posekaný trávník a rozkvetlou zahradu, ani neužijete. Nemluvě o tom, co mohou s neobydleným domem napáchat rozmary počasí.

Řešení: Je chalupa na nějakém turisticky atraktivním místě a v dosahu vašeho bydliště? Investujte to úprav nemovitosti a pronajměte ji zájemcům o krátkodobé ubytování. Jedná se o dům, ze kterého lze udělat jeden až dva byty? Zvažte úpravu na byt/y a možný pronájem – krátkodobý i dlouhodobý.

» Jestli jste se už pro prodej své nemovitosti rozhodli, ujistěte se, že jste schopni udělat maximum pro prezentaci své nemovitosti. Pokud ne, svěřte svou nemovitost odborníkům. Péče věnovaná přípravě nemovitosti k prodeji se vyplácí a vy inkasujete více.
» Nevíte si rady s pronájmem, potřebujete sehnat spolehlivého nájemníka? Všechny zájemce prověřujeme. Provizi RK při zprostředkování pronájmu platí obvykle zájemce o pronájem (budoucí nájemník). Tato služba je pro vás bezplatná.

Dokumenty ke stažení:
Poučení spotřebitele
Zásady ochrany osobních údajů dle GDPR