608 554 151
info@zkreality.cz

Pozor na nízké limity povinného ručení!

2. Listopadu 2015 v 10:33 | Petr Záveský
Co vůbec znamená limit pojistného plnění? Je to maximální částka, kterou za Vás pojišťovna uhradí poškozené straně. Minimální limit je zákonem stanoven na 35 milionů korun. Limity pojistného plnění bývají uváděny jako kombinace 2 hodnot (35/35, 50/50). Jak tato čísla chápat? Význam je jednoduchý, jedná se o limit pojistného plnění pro škodu na zdraví nebo usmrcení/limit na škodu na majetku.

Tato částka však nemusí být ve výjimečných situacích dostatečná. Již v minulosti byly evidovány nehody českých řidičů v zahraničí, při kterých se škody na zdraví pohybovaly v řádech desítek milionů korun.

Cenový rozdíl mezi nižšími a vyššími limity přitom již dnes obvykle není vysoký, mnohdy se jedná pouze o pár stokorun. Navíc některé pojišťovny nabízejí k vyšším limitům zdarma různé bonusy, jako například úrazové pojištění řidiče nebo dětí, a mnohé další.

Doporučovat tedy tzv. svátečním řidičům nižší limity povinného ručení již dnes není zrovna vhodné. Je jedno kolik času na silnici strávíte, když už k nějaké nehodě dojde, mohou být následky stejně fatální, ať jezdíte denně, nebo jen o víkendu.

Změny systému vyplácení škod souvisejí s nástupem NOZ. Tam kde dosud tedy tyto limity byly dostačující, dnes tomu tak již bohužel není. Cena lidského života byla Nejvyšším soudem stanovena na 10 milionů korun. Například při nehodě, při níž dojde k vážnému zranění mladého člověka s doživotními následky, hradí pojišťovny peníze i několik desetiletí. Pokud pak limit na tuto škodu nestačí, je zbývající částka vymáhána po viníkovi nehody.

Dokumenty ke stažení:
Poučení spotřebitele
Zásady ochrany osobních údajů dle GDPR