O mazaném makléři
17.Září 2015 v 15:50 | Mgr. Lenka Záveská Köstingerová
Byl jednou jeden realitní makléř jménem Alois, ale všichni (i klienti) mu říkali Lojza. Lojza nabízel již několik měsíců pěkný byt v centru menšího města. Byty se v této lokalitě obvykle prodávaly za cenu 1.200.000 Kč. Bohužel tento byt byl hned zpočátku nabízen za poněkud přemrštěnou cenu, řekněme za cenu 1.500.000 Kč vč. provize. Zhruba po roce postupného zlevňování se nabídková cena nemovitosti prezentovaná v inzerci snižuje na reálnou prodejní cenu 1.200.000 Kč. Makléř Lojza má od majitele povoleno jít s cenou až na 1.150.000 Kč, aby tu byla případná další rezerva pro slevu, jelikož majitel už opravdu byt potřebuje udat.
Nemovitost však již delší dobu visela v nabídce a chvíli trvá, nežli se dostaví nová vlna zájemců. Nemovitost se již stala "ležákem" a původní zájemci, kteří již dávno požadovali slevu, ale bohužel ji nedostali, koupili jiný byt za adekvátní cenu. Lojza tedy od majitele obdržel písemné potvrzení, že může byt prodat za 1.150.000 Kč. Prozatím se ale s majitelem dohodli, že jej budou prezentovat za 1.200.000 Kč vč. provize, aby zde byl zmiňovaný prostor pro případnou slevu. Dohodnutá provize makléře Lojzy je 5%, tj. při ceně 1.200.000 Kč hezkých 60.000 Kč.
Už se blíží doba Vánoc, nevyhnutelné výdaje, provize by se hodila jako sůl. Když tu náhle zavolá Aloisovi zájemce pan Josef, který si byt prohlédne a po poradě s manželkou se rozhoduje byt koupit za cenu 1.200.000 Kč. Domluví se s Aloisem na termínu podpisu rezervační smlouvy. Rezervační smlouva není nijak dlouhá, ani psaná drobným písmem, což Josefa se ženou mile potěší. Smlouvu si v poklidu přečetli, a až na jednu věc k ní nemají výhrady. V rezervační smlouvě se totiž uvádí, že se zavazují zaplatit provizi realitní kanceláři ve výši 50.000,- Kč, přičemž kupní cena bytu je 1.150.000,- Kč. Ptají se Lojzy na vysvětlení a Lojza jim povídá: "Ano, cena tohoto bytu pro Vás činí celkem 1.200.000,- Kč včetně provize, jak bylo uvedeno v inzerátu, a jak jsme se také dohodli. Provize 50.000,- Kč plus kupní cena 1.150.000 Kč se rovná 1.200.000 Kč. Souhlasí to takto?" Josef s paní se zamyslí a uznají, že toto dává smysl a byt kupují.
Lojza, hlava mazaná, si tak umně navýšil provizi na pěkných 110.000,- Kč. A za to už se dají pořídit pěkné Vánoce. A pokud ještě Lojza neumřel, slaví Vánoce dodnes. A slaví taky pan majitel, jelikož po uhrazení daně z nabytí nemovitých věcí (4%) a zaplacení provize makléři (5%) mu zbylo krásných 1.046.500,- Kč. Čert vem těch 50.000 Kč, které mohl mít pan majitel v kapse.
- Ponaučení:
- Kdo hradí provizi?
- Provizi samozřejmě mohou platit obě strany transakce, pokud se tak makléř s prodávajícím dohodnou předem. Kupující následně platbu provize může a nemusí akceptovat. Nicméně u prodejů obvykle provizi hradí prodávající, který si služby realitní kanceláře objednal. Provize by tedy měla být zakomponována v prodejní/kupní ceně nemovitostí. Výjimkou jsou pronájmy, kde naopak provizi realitní kanceláři obvykle hradí zájemce o pronájem.
- Jak vybrat dobrého makléře?
- Řešením pro prodávajícího je samozřejmě volba důvěryhodného a čestného makléře. Ale jak takového makléře najít? Radíme dát vždy na první dojem z jednání s makléřem. Pakliže Vám na makléři cokoliv nesedí, obraťte se na někoho jiného. Samozřejmě nejlepší volbou je doporučení na konkrétní osobu makléře od příbuzných, přátel, známých, nebo kolegů z práce.
Avšak makléř Lojza z našeho příběhu se také mohl zdát jako seriózní chlapík. Z toho důvodu dále doporučujeme podpis trojstranné rezervační smlouvy, vlastníkem, realitní kanceláří a zájemcem. Pokud rezervační smlouvu nemůže prodávající podepsat sám, měl by si alespoň vyžádat její předložení realitním makléřem k nahlédnutí.
- A co kupující?
- Kupující, na rozdíl od prodávajícího, zdánlivě nepřišel k újmě. Nicméně pokud bude koupi bytu financovat přes hypoteční úvěr, bude mu možná částka na provizi chybět, na tu mu banka nepůjčí. Kupujete-li nemovitost, informujte se předem na konečnou cenu, nebo si nechte předem předložit návrh rezervační smlouvy.