top of page

Daň z nemovitých věcí v roce 2025

  • Obrázek autora: Lenka Záveská
    Lenka Záveská
  • 23. 1.
  • Minut čtení: 3

Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2025 je pátek 31.1.2025 a jsou povinni ho podat zejména všichni, kdo v r. 2024 nabyli do vlastnictví nemovitost (pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku).

formulář daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí

Na koho se povinnost podat přiznání vztahuje?

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí jste povinni podat při změně okolností rozhodných pro vyměření daně nebo při změně v osobě poplatníka, tj. zejména:

  • koupě pozemku, zdanitelné stavby nebo bytové či nebytové jednotky;

  • prodej nebo darování pozemku, zdanitelné stavby nebo bytové či nebytové; jednotky, pokud poplatníkovi ještě nějaká nemovitá věc zbývá;

  • nástavba, přístavba či likvidace zdanitelné stavby;

  • změny výměry pozemku;

  • změny některých druhů pozemku atd.;

  • nabytí nemovitých věcí děděním nebo darem;

přičemž rozhoduje stav k 1. lednu roku, na který je daň vyměřována.

Pokud jste podávali daňové přiznání v uplynulých letech, a nezměnily se u vás skutečnosti rozhodné pro stanovení daně, daňové přiznání již nepodáváte.


POZOR! Některým poplatníkům mohou vznikat práva (nárok na osvobození) i povinnosti (podat daňové přiznání) v souvislosti s poslední novelou zákona.


Kam se podává?

Daňové přiznání se podává místně příslušnému správci daně - tím je ten finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se vaše nemovitost nachází. Přiznáváte-li více nemovitostí v působnosti různých finančních úřadů, podává se daňové přiznání u každého z nich samostatně.

  • Pozn.: Za nemovitost v SJM nebo v podílovém spoluvlastnictví může podat daňové přiznání pouze jeden z manželů nebo spoluvlastníků a ten také uhradí příslušnou daň za celou nemovitost).


Formulář

Formulář daňového přiznání lze stáhnout na webu finanční správy nebo vyplnit online a interaktivně s možností okamžitého odeslání, a to prostřednictvím aplikace Online finanční úřad. Po přihlášení do daňové informační schránky Plus (tzv. „DIS+“) lze nechat daňového přiznání předvyplnit údaji z finančního úřadu a katastru nemovitostí. Více informací je k dispozici na webu Finanční správy.


Do kdy je čas na úhradu daně? 

Daň je splatná 31.5.2025, ale pokud je daň vyšší než 5.000 Kč, je možné ji rozložit do dvou stejných splátek, 1. splátka se musí uhradit do 31.5., 2. splátka do 30.11. (s výjimkou poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb, kde je splatnost k 31.8. a k 30.11.).


Jak daň zaplatím?

Máte několik možností:

  1. Složenka. Poplatníkům daně z nemovitých bude v roce 2024 zaslána složenka (Poštovní poukázka A), prostřednictvím které je úhrada daně zpoplatněna dle aktuálního ceníku České pošty s. p. V případě, že nechcete platit za úhradu daně poplatek České poště, musíte přejít na některý z níže uvedených způsobů platby.

  2. SIPO. Aby tímto způsobem mohl poplatník uhradit daň už za r. 2025, musí doručit tiskopis Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO na příslušný finanční úřad do 31.1. zdaňovacího období. Více zde.

  3. Elektronicky.

  4. Datová schránka. Vlastníte-li datovou schránku, obdržíte údaje o platbě pouze do ní. Složenku neobdržíte. Pokud si přejete být vyrozumíváni jinak, musíte podat žádost, pokyny zde.

  5. "Online finanční úřad". Jestliže má poplatník přístup do Daňové informační schránky plus (DIS+), zobrazí se mu údaje pro placení daně tam a složenku již neobdrží.

  6. E-mail. Poplatník, který nemá zřízeno SIPO ani datovou schránku, může požádat  o zaslání informací o platbě e-mailem. Písemnou žádost musí doručit do 15. března zdaňovacího období na příslušný finanční úřad. Více informací i žádost naleznete ZDE.


Prodal/a, nebo jiným způsobem jsem pozbyl/a v loňském roce nemovitost, jak se odhlásím z povinnosti platit daň?

Jsou 2 varianty, podle toho, jestli poplatník pozbyl vše, co v daném kraji vlastnil, nebo mu ještě něco zůstalo:


  1. Daňové přiznání jsou povinni podat ti, kdo v r. 2024 nemovitost prodali, ale v daném kraji (působnost krajského finančního úřadu) jim ještě nějaká nemovitost zbyla. V těchto případech lze daň přiznat buď podáním daňového přiznání nebo podáním dílčího daňového přiznání. V dílčím daňovém přiznání poplatník uvede jen nastalé změny a výpočet celkové daně. Dílčí daňové přiznání však nelze podat elektronicky. Podrobnosti zde.

  2. Ti prodávající, kteří v r. 2024 prodali a už v daném kraji žádnou nemovitost nevlastní, jsou povinni tuto skutečnost oznámit místně příslušnému finančnímu úřadu. Učiníte tak volnou formou, formulář pro oznámení není předepsán. Doporučujeme nechat si podání potvrdit, pokud řešíte tuto věc osobně, na podatelně FÚ. Nebo zašlete tuto informaci finančnímu úřadu doporučeně poštou, či prostřednictvím datové schránky.


V případě nejasností se obracejte na finanční úřad - obvykle pracovníci ochotně zodpovídají dotazy i telefonicky. Další podrobnosti k dani naleznete přímo na stránkách finanční správy. Doporučujeme tamtéž neopomenout navštívit zejména sekci nejčastějších dotazů.


Zdroj: Finanční správa

Comments


bottom of page